Wyjazd Naukowy do Olkusza i Katowic

Wyjazd naukowy Koła Naukowego Studentów Muzyki Kościelnej „Congaudeant”

W dniu 23 - 24 maja odbył się wyjazd do Olkusza i Katowic zorganizowany przez Koło Naukowe Studentów Muzyki Kościelnej "Congaudeant". Razem ze studentami z Muzyki Kościelnej z Akademii Muzycznej z Poznania zobaczyliśmy zabytkowe, niedawno odrestaurowane organy w Olkuszu i w Katowicach oraz zwiedziliśmy muzeum organowe w Akademii Muzycznej w Katowicach.

Wyjazd do Olkusza miał miejsce 23 maja 2019  r. Mieliśmy okazję zagrać na organach z XVII w. zbudowanych przez Hansa Hummla. Organy te są jedynym tego typu instrumentem w tej części Europy. Organy zaprezentował nasz wykładowca, mgr Filip Presseisen. Po jego wprowadzeniu mieliśmy okazje też sami zagrać na tym instrumencie i się przekonać, co to znaczy grać na zabytkowym instrumencie. Dzień zakończyliśmy Mszą św., na której uczestniczyliśmy też grając i śpiewając.

24 maja odwiedziliśmy katedrę protestancką w Katowicach i mieliśmy okazję grać na bardzo cennym romantycznym instrumencie firmy Sauer z 1922 r. W tym samym dniu zwiedziliśmy muzeum organowe w Akademii Muzycznej, gdzie ans przywitał prof. Julian Gembalski. Instrumenty, które trafiły do muzeum pokazują wielką gorliwość i dbałość o piękno ludzi, którzy je budowali.  Muzeum pokazuje też utracone instrumenty, które przez lata wojny oraz komunizmu zostały zniszczone, a wraz z nimi została pogrzebana kultura muzyczna w danych ośrodkach.

Wyjazd naukowy odbił się dzięki dofinansowaniu UPJPII oraz przygotowaniu opiekuna naszego Koła, s. dr hab. Susi Ferfoglia, prof. UPJPII.